Myślisz o rozkręceniu własnego e-biznesu? Świetny pomysł, szczególnie jeśli sam wytwarzasz produkty, którymi chcesz handlować. W tym celu przyda ci się jednak domowe studio fotografii produktowej, w której stworzysz niepowtarzalne zdjęcia swoich oryginalnych wytworów i zyskasz wielu klientów! Podpowiadamy, co przyda ci się w Twoim domowym studio.

Jeszcze do niedawna fotografia studyjna kojarzyła się z czymś wyjątkowo drogim i profesjonalnym. Dzisiaj każdy, kto potrzebuje dobrej jakość zdjęć produktów, może niewielkim nakładem urządzić sobie studio fotograficzne w domowym zaciszu. Oczywiście będziemy do tego potrzebować lamp oraz aparatu. Co jeszcze potrzebne jest w domowym studio?

Wybór tła

Jeśli macie już odpowiednie pomieszczenie na swoje studio, przyjrzyjcie się temu, jak wyglądają ściany. Jeśli są one obite jakimś wzorzystym materiałem, najlepiej jeśli zainwestujecie w osobne tło. W sytuacji, gdy ściany są jednak gładkie i białe, możesz z powodzeniem używać ich w roli tła podczas swoich sesji fotograficznych. Wyróżnia się dwa podstawowe typy tła fotograficznego: materiałowe i kartonowe. Jeśli chodzi o tła materiałowe, to mówimy tu o takich, które wykonane są np. z polipropylenu. Niestety, nie można ich użyć do podświetlania z uwagi na ich mało atrakcyjną fakturę. Co więcej, tła te nie nadają się zupełnie do fotografowania produktów. Zdecydowanie lepszym wyborem są tła kartonowe, które jednocześnie są dużo droższe. Cena przekłada się jednak a jakość – ich jednolita faktura, pozwala na stosowanie miejscowego podświetlenia bez zepsucia efektu na końcowej fotografii. Kartonowe tła są zazwyczaj dostępne w czterech różnych rozmiarach a ceny wahają się między 70 zł a 230 zł. Pamiętajcie, że wybierając tło, należy je dobrać odpowiednio do charakteru przedmiotu, jaki będzie fotografowany. Neutralna biel jest zawsze dobrym rozwiązaniem, czasami jednak pewne kolory lub materiały mogą mocniej uwypuklić właściwość sprzedawanej rzeczy. Ważna jest tu jedna zasada – to rzecz ma dominować w przedstawieniu.

System zawieszania

Kiedy macie zamiar nabyć różnego rodzaju tła, dobrze zaopatrzyć się również w odpowiedni system zawieszania. Najpowszechniej stosowane są dwa rozwiązania, czyli system mocowania przytwierdzony do ściany lub sufitu oraz mobilna wersja, która składa się z dwóch statywów i belki poprzecznej pomiędzy nimi. W sytuacji, gdy chcemy stworzyć swoje własne domowe studio lepiej wybrać pierwsze rozwiązanie, które jest zwyczajnie wygodniejsze od mobilnego. Ponadto będziesz mógł łatwo zmienić plan zdjęciowy i wykonać kilka prób, w celu dobrania odpowiedniego tła dla twojego produktu.

Niezbędny sprzęt

Teraz powinieneś zaopatrzyć się w takie rzeczy, które pozwolą co wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Do takiego niezbędnika należy na pewno statyw, który stabilizuje aparat fotograficzny podczas sesji. Niezmiernie istotne jest oświetlenie, dlatego warto zainwestować w lampy, softboxy i parasole, które pozwolą na odpowiednie operowanie światłem tak, aby produkt wyszedł na zdjęciu jak najlepiej. Zakup tych sprzętów może być sporym wydatkiem, jednak w domowym studio możesz korzystać z używanego sprzętu. Bez niego nie uda nam się osiągnąć profesjonalnego efektu, a wiele szczegółów tak istotnych dla oddania charakteru towaru, pozostanie niezauważonych na zdjęciu.