Przeglądając katalog z zegarkami lub stronę z ciuchami, zwracasz uwagę na to, jak sfotografowano dane produkty? Wystarczy porównać parę katalogów i gazetek, żeby szybko zauważyć, że jakość fotografii określonego towaru wpływa na jego atrakcyjność. Jeśli chcesz, aby produkty z twojego sklepu internetowego również kusiły wyglądem twoich potencjalnych klientów, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy podstawowe zagadnienia fotografii produktowej, które pomogą pokazać ci wszystkie zalety twojego towaru.

Fotografia produktowa wbrew pozorom jest stosunkowo trudnym zadaniem. Współczesny człowiek konsumuje wszystko na podstawie obrazów, dlatego swojego produkty powinniśmy ukazać jak najatrakcyjniej. Oczywiście nie znaczy to, że sprawę załatwi sąsiedztwo roznegliżowanej modelki. Współczesny konsument nie tylko nie nabiera się na takie chwyty, a wręcz reaguje niechęcią do przedsiębiorcy, który je stosuje. Zdjęcie powinno prezentować charakter i funkcjonalność przedmiotu – dobra fotografia sama sprzeda każdy produkt.

Walory informacyjne

Na fotografii produktowej to przedmiot jest głównym tematem i to on powinien dominować w przedstawieniu. Odbiorca nie powinien mieć żadnych problemów ze zdefiniowaniem rzeczy, na którą patrzy. Dobre zdjęcie powinno zatem ukazywać rzeczywiste proporcje i fakturę materiału, z którego wykonano przedmiot. Z marketingowego punktu widzenia, istotne jest również oddanie wrażeń, jakie w rzeczywistości towarzyszą obcowaniu z daną rzeczą. Chodzi o zdefiniowanie takich uczuć jak ciepło, zimno, mokro, miękko, itd. Następnie podczas fotografowania powinniśmy spróbować oddać te wrażenia poprzez użycie odpowiedniego oświetlenia. Jeśli rzecz jest gładka należy podkreślić połysk, jeśli jest to napój orzeźwiający warto ukazać krople rosy, stymulujące uczucie odświeżenia. Te walory informacyjne są w stanie wiele powiedzieć o produkcie i podkreślają jego specyficzne właściwości, wywołując pewne określone emocje.

Odpowiednia technika

Robiąc zdjęcia rzeczy niezwykle istotny jest wybór właściwej techniki fotografowania. Należy pamiętać, że powinna ona gwarantować jak najwierniejsze przedstawienie przedmiotu. Wszelkiego rodzaju zniekształcenia są niepożądane, ponieważ fotografia powinna być obiektywna i pozbawiony wszelkich efektów, które mogą zakłócać odbiór. Najlepiej, kiedy dany obiekt przedstawimy z naturalnej perspektywy. Aby to zrobić, będziemy potrzebować ogniskowej, typowej dla obiektywów standardowych lub nawet nieco dłuższej. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstania deformacji, a proporcje przedmiotu będą wiernie odtworzone. Dobrze, gdy tło jest czyste i jednobarwne. Powinno wyraźnie odcinać się od fotografowanego przedmiotu. Zawsze warto trochę poeksperymentować w poszukiwaniu ciekawych efektów. W tym celu można wykorzystać szerokokątne obiektywy, o długościach ogniskowych, które nie zniekształcają całkowicie perspektywy, tylko dadzą specyficzny efekt, jak np. oglądanie obiektu przez szkło powiększające. Efekt jest o tyle fajny, że daje wrażenie, że rzecz na zdjęciu jest łatwo osiągalna i namacalna dla odbiorcy. Podsumowując, należy pamiętać, że w dobrej fotografii produktowej to przedmiot jest na pierwszym miejscu i to on powinien zdominować przedstawienie, mówiąc jednocześnie coś o sobie, np. poprzez sposób ukazania faktury materiału.